
Więźba tradycyjna czy wiązar dachowy?
Więźba tradycyjna – jest konstrukcją dachu, która składa się z krokwi oraz belek układanych w określony sposób. Jest wykonywana od wieków i nadal jest bardzo często realizowana. W przypadku domów z dachami dwuspadowymi, w zależności od szerokości domu, rozróżnia się różne typy więźby tradycyjnej. Przedstawiamy najbardziej popularne jej rodzaje:
Więźba krokwiowa – na jej elementy składają się krokwie, które opierają się na murłatach leżących bezpośrednio na ścianie. Jest to najprostszy układ dachu, który może być stosowany do rozpiętości 7 m. Więźba krokwiowa jest bazą do dalszych typów więźb.
Więźba jętkowa – jest to więźba krokwiowa z dołożonymi jętkami. Jętki są to poziome elementy łączące ze sobą krokwie na odpowiedniej wysokości. Więźba jętkowa przypomina literę „A”. Ten typ konstrukcji może być stosowany do rozpiętości 10 m.
Więźba płatwiowo-kleszczowa – dodatkowymi elementami, które znajdują się w tej konstrukcji są płatwie oraz kleszcze. Płatwie podobnie jak murłaty, są to poziome belki podpierające krokwie, lecz na wysokości około 2/3 długości krokwi. Opierają się na słupkach bądź ścianach nośnych. Kleszcze są to poziome belki, które obejmują krokwie z obu stron, zazwyczaj rozmieszczone co 4,5 m. Ustrój, który posiada kleszcze nazywany jest wiązarem głównym, te które nie posiadają kleszczy nazywane są pośrednimi. Więźba płatwiowo-kleszczowa może posiadać również miecze. Są to krótkie belki umieszczane ukośnie do płatwi i słupów. Ten rodzaj konstrukcji stosowany jest dla dużych rozpiętości, powyżej 10 m.
Wiązary dachowe – są to prefabrykowane elementy konstrukcji dachowej, które są stosowane zamiast więźby tradycyjnej. Wiązary są stosowane głównie w budownictwie nowoczesnym. Elementy składowe takie jak pas górny, pas dolny, słupki czy zastrzały są łączone ze sobą przy użyciu prasy, za pomocą metalowych płytek kolczastych. Układy są wykonywane na zakładzie prefabrykacyjnym, a następnie są przewożone i składane na budowie.
Zalety wiązarów dachowych:
- lekkość – wiązary są wykonywane z cieńszych przekrojów przez co są lżejsze. Dzięki temu ciężar wiązarów jest mniejszy, więc zmniejszają się obciążenia działające na ściany, które nie muszą być dodatkowo wzmacniane,
- szybkość montażu – wiązary przyjeżdżają na budowę gotowe do ułożenia na ścianach budynku,
- precyzja wykonania – dzięki produkcji na hali produkcyjnej zyskujemy dużą dokładność docięcia i jakość wykonania elementów drewnianych,
- brak dodatkowych podpór – dzięki odpowiedniemu układowi słupków oraz krzyżulców wiązary pozwalają na osiąganie dużych rozpiętości bez stosowania dodatkowych podpór pośrednich,
- gotowa konstrukcja pod podłogę strychu – dzięki zastosowaniu wiązarów dachowych, na pasie dolnym wiązara wystarczy umieścić deski lub płytę, co powoduje że mamy gotową podłogę strychu lub podłogę antresoli mieszkalnej. Na pasie dolnym wiązara można również przewidzieć obciążenie od suchego jastrychu, więc na antresoli może być ogrzewanie podłogowe.
W budynkach linii ERDOL HAUS STANDARD wszystkie konstrukcje dachowe budynków są wykonane z wiązarów dachowych, które wykonujemy na zakładzie prefabrykacji. Niektóre nasze projekty przewidują możliwość adaptacji poddasza jako przestrzeni mieszkalnej. Budynki ERDOL HAUS PLUS posiadają więźbę tradycyjną, a dokładniej więźbę jętkową. Więźba dla tych budynków jest wykonywana na zakładzie prefabrykacji i jest dokładnie docięta na maszynie ciesielskiej. Na budowę przyjeżdżają gotowe elementy i więźba jest dopasowana do siebie niczym klocki lego. Dodatkowo całość konstrukcji przyjeżdża z hali pdorukcyjnej w postaci gotowych paneli dachowych ocieplonych wełną.
Więcej o drewnianych budynkach prefabrykowanych:
Dom Energooszczędny - czyli jaki?
Ognioodporność domów szkieletowych prefabrykowanych
S0, SSO, SSZ, Stan deweloperski – co oznaczają te skróty w budownictwie?