Dom energooszczędny – czyli jaki?

Dom energooszczędny – czyli jaki?

Dom energooszczędny to dom, który ma niższe zapotrzebowanie na ciepło od tradycyjnych budynków. Zużycie energetyczne poniżej 70 kWh/m2 rocznie klasyfikuje dom jako energooszczędny. Dla porównania - tradycyjny dom zużywa ok. 100 kWh/m2 w ciągu roku. Dom niskoenergetyczny jest zaprojektowany i zbudowany w taki sposób, aby minimalizować zużycie energii potrzebnej do użytkowania budynku (ogrzewanie, wentylacja, oświetlenie).

Jedną z głównych cech tych budynków jest wysoka izolacja termiczna przegród pionowych i poziomych (fundament, ściany, stropy, dach) – dzięki zastosowaniu materiałów z odpowiednimi parametrami, uzyskujemy przegrody o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, czyli mniej ciepła „ucieka z budynku”. ERDOL HAUS w swoich przegrodach stosuje materiały najwyższej jakości, pozwalające uzyskać najlepsze wartość współczynnika przenikania ciepła. Poniżej dla porównania współczynniki dla poszczególnych przegród ERDOL HAUS, w zestawieniu z obowiązującymi warunkami technicznymi WT 2021.

o   Fundament  0,18 W/m²K

o   Ściana zewnętrzna 0,15 W/m²K

o   Strop między pomieszczeniami ogrzewanymi, a nieogrzewanym strychem  0,15 W/m²K

o   Dach 0,15 W/m²K

Kolejnym ważnym aspektem w domu zrównoważonym energetycznie jest eliminacja mostków termicznych poprzez zastosowanie ciągłości izolacji cieplnej oraz dbałość o szczegóły połączeń w najbardziej newralgicznych miejscach.

W naszych ścianach prefabrykowanych stosowana jest wysokiej jakości folia paroizolacyjna, która na budowie jest łączona z poziomymi lub skośnymi elementami budynku. Dzięki temu ERDOL HAUS oddaje klientowi szczelny budynek. Wysoka szczelność oznacza, że ilość powietrza, która niepotrzebnie wnika do budynku lub z niego ucieka, jest minimalna.

Dzięki zastosowaniu stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz szczelny montaż wykonywany na zakładzie prefabrykacji dodatkowo zmniejszamy migrację ciepła przy ramach stolarki.

Zastosowanie wentylacji mechanicznej (rekuperatora) z odzyskiem ciepła, pozwala na zminimalizowanie wychładzania się budynku podczas wymiany powietrza. Rekuperator jest urządzeniem, za pomocą którego odzyskuje się ciepło z powietrza wywiewanego z budynku poprzez ogrzewanie świeżego powietrza nawiewanego do budynku. Dzięki temu urządzeniu oszczędza się energię potrzebną do podgrzania powietrza, co przekłada się na znacznie niższe rachunki. Box Haus w swoich domach stosuje jednostki topowych producentów takich jak Aeris, Zhender, Heatpex czy Wanas. Więcej na temat rekuperacji można przeczytać na naszym blogu: https://www.box-haus.pl/wpis/rekuperacja-z-odzyskiem-ciepla-inwestycja-w-zdrowie-i-oszczednosci

 

Kolejnym punktem zbliżającym do domu energooszczędnego jest stosowanie korzystnego energetycznie ogrzewania budynku takiego jak pompa ciepła – w naszym przypadku Panasonic, które wykorzystają energię z otoczenia jak powietrze, woda czy ziemia. W ERDOL HAUS głównie stosujemy niskotemperaturowe wodne ogrzewanie podłogowe, gdzie źródłem ogrzewania jest pompa ciepła bądź kocioł elektryczny Kospel. W swojej ofercie posiadamy również elektryczne maty grzewcze. Podczas konsultacji z doradcą klienta, gdy wybierany jest sposób ogrzewania budynku, klient może zdecydować się na ogrzewanie podłogowe wodne bez źródła ciepła, które wykona we własnym zakresie – jesteśmy w tym zakresie elastyczni.

W ERDOL HAUS zachęcamy naszych klientów do korzystania z odnawialnych źródeł energii takich jak fotowoltaika. Dzięki zastosowaniu tej technologii, możemy uzyskać energię elektryczną z promieniowania słonecznego.

Podczas planowania rozmieszczenia budynku na działce, warto zwrócić uwagę na usytuowanie domu względem stron świata. Duże przeszklenia i balkony warto umieścić od strony południowej. Pozwala to na efektywne wykorzystanie naturalnego światła i ciepła słonecznego. W momencie szukania projektu idealnie wpasowującego się w nasze gusta, opłaca się pomyśleć o cechach budynku energooszczędnego, gdyż im prostsza bryła budynku, tym mniej miejsc do potencjalnych strat ciepła.


Domy energooszczędne są przyszłością budownictwa, ze względu na niższe koszty eksploatacji, ale również z powodu potrzeby redukcji śladu węglowego i ochrony środowiska.

Więcej o drewnianych budynkach prefabrykowanych: 

S0, SSO, SSZ, Stan deweloperski – co oznaczają te skróty w budownictwie?

Ognioodporność domów szkieletowych prefabrykowanych